Děčínský sněžník 723m.n.m - Klub Radia Děčín
 

                                            Historie Děčínského Sněžníku        


        Dominantou Děčínské vrchoviny a zároveň největší stolovou horou Česka je Děčínský Sněžník (německy Hoher Schneeberg) o výšce 723 m.n.m. Vrchol Děčínského Sněžníku se při pohledu z české strany jeví jako stolová hora a při pohledu z německé strany jako nakloněná plošina. Rozkládá se v délce asi 1,5 km a šířce 0,5 km. Podél strmé jižní okrajové stěny je pak celá ukloněná a klesá směrem ke státní hranici se SRN.


                                   

 

Děčínský Sněžník je turistickým cílem již od roku 1864, kdy byla na jejím vrcholu vybudována kamenná 33 m vysoká věž. Věž nebyla původně stavěna jako rozhledna, ale za svůj vznik vděčí v té době probíhající zeměměřičské akci, kdy bylo celé území tehdejšího rakouského mocnářství rozděleno do trojúhelníků takzvané triangulační sítě. Jedním z opěrných bodů se tak stal nejvyšší skalní výběžek na Děčínském Sněžníku. Tehdejší majitel František Antonín Thun zadal u drážďanského architekta Haneleho projekt kamenné věže. Architekt předložil návrh 33 m vysoké věže a tak v roce 1863 na vrcholu Sněžníku začala vyrůstat věž hodná zámeckého parku. Její součástí byla rozsáhlá podsklepená terasa s širokým přístupovým schodištěm. Věž byla postavena v tak zvaném Alžbětínském stylu. Uvnitř vede kamenné točité schodiště. Osvětlení jednotlivých poschodí zajišťuje celkem 12 oken. Později bylo do horní části věže dodáno samostatné litinové schodiště vedoucí na horní plošinu. Celkem je cestou na vrchol rozhledny nutno absolvovat 173 schodů. Horní plošina věže je zároveň přesným a pevným měřičským bodem 2391stop nad mořem. Stavba byla dokončena nákladem asi 20 000 zlatých v roce 1864. V témže roce byla zpřístupněna veřejnosti a již v roce 1865 byl přistavěn prosperující hostinec a později i turistická chata s noclehárnou. Věž nesloužila jen jako triangulační bod a rozhledna se využívala i jako posed pro lov vysoké zvěře. K zeměměřičským účelům sloužila rozhledna až do léta 1866, kdy vzhledem ke vzrůstajícímu válečnému nebezpečí byly práce přerušeny.
 
                                                   
 
Po druhé světové válce byla rozhledna včetně turistické chaty vyhledávaným turistickým místem. Natáčel se zde i film Větrná hora. Turistická chata byla hojně využívána turisty i horolezci. Rozhlednu využívala i armáda pro střežení hranice. V roce 1985 byla zapsána do památkového fondu Státního ústavu památkové péče. Pro nezájem tehdejšího režimu docházelo ke zpustošení rozhledny až nakonec byla uzavřena a uvažovalo se o její demolici. Horší osud potkal restauraci. Ta vyhořela a nakonec byla zdemolována.
 
Z vrcholu rozhledny i z Restaurace pod rozhlednou je nádherný výhled na Labské pískovce, Českosaské Švýcarsko, České středohoří s Milešovkou Lužické hory, hřebeny Krušných hor i částečně údolí Labe. Je zde dobrý výhled i do sousedního Německa. V odpoledních hodinách pokud je jasné počasí je možné zahlédnout lesknoucí se vysílací věž na Ještědu od které se odráží sluneční paprsky.

 

 

         

 
 
 
 
   
 - obrázek

- obrázek

Kamenná věž pocházející z roku 1864 patří mezi nejstarší svého druhu v  Čechách. Věž byla původně vybudována pro přesné geografické měření jako jeden ze základních triangulačních bodů na žádost Rakouska, Saska a Pruska. Tyto státy požádaly majitele panství, aby na Děčínském Sněžníku buď nechal vykácet les na vrcholu hory, nebo postavil dřevěnou konstrukci převyšující stromy. Hrabě děčínského panství František Thun se však rozhodl úplně jinak a požádal o projekt kamenné věže drážďanského architekta Hänela. Ten navrhl 33 m vysokou kamennou věž, kterou pojal jako účelovou stavbu i vkusné dílo ovlivněné alžbětinským stylem. V roce 1863 byla stavba započata a již na podzim roku 1864 byla dokončena se značně vysokými náklady 20 000 zlatých.

Prvními uživateli se stali skutečně rakouští, saští a pruští zeměměřiči, jejichž dobrou spolupráci brzy narušila prusko - rakouská válka. Malebná věž začala přitahovat řadu turistů, kteří za mírný poplatek mohli vystoupit na ochoz a rozhlédnout se do kraje. V roce 1865 byl u věže zřízen malý hostinec. Přicházeli sem skupiny turistů, školní výpravy, cyklisté i členové saské královské rodiny.

V roce 1936 se na Sněžníku profesoru Fäberovi poprvé na našem území podařilo zachytit televizní signál z Berlína v době, kdy bylo z berlínského vysílače přenášeno dění z olympijských her. I dlouho po roce 1945 byl Sněžník navštěvován jako jedno z nejkrásnějších míst Českého Švýcarska. Několikrát na vrch vystoupili i filmaři, byl zde natočen například pamětnický film Větrná hora.

zdroj  internet kovky.wz.cz

Děčínský sněžník : GPS N 50°47'40.80" E 14°06'42.90"
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one