Děčínský sněžník 723m.n.m - Klub Radia Děčín

Rekonstrukce rozhledny

Rekonstrukce Rozhledny

unikátní snímky

Pro záchranu zdevastované rozhledny se rozhodl Městský úřad v Jílovém v roce 1991 a zajistil rekonstrukci rozhledny za 2 miliony korun. Bylo při tom použito zajímavého technického řešení, spočívajícího umístěním ocelových obvodových spon dovnitř zdí, rozhledna byla „prošpikována“ ocelovými vruty které stáhly obvodové spony, aniž by se tím jakkoliv narušil vzhled historické technické památky. Vrchní ochoz i celá podesta byla rozebrána, jednotlivé kameny byly ofotografovány, očíslovány, očištěny a znovu sestaveny do původní polohy. Bylo zrenovováno i schodiště. Rekonstrukci provedla tehdejší děčínská firma Kamason pod vedením pana Čapka. Díky této rekonstrukci dostala rozhledna původní vzhled a je tak zachována pro další generace.
Od roku 1993 je rozhledna opět přístupná veřejnosti. Rozhledna je vysoká 33 metrů a na její vrchol se dostanete po 135 kamenných schodech a 38 schodech litinových.

V roce 1995 se rozhodlo vedení soukromé rozhlasové stanice Rádio Děčín přemístit svůj vysílač z Popovického vrchu na rozhlednu Děčínského Sněžníku za účelem lepšího pokrytí regionu signálem. Po dohodě s vedením města Jílové zorganizovalo sdružení finančních prostředků na rekonstrukci elektrického vedení na rozhlednu. Připojily se firmy Obalex, Energetika, Město Jílové, Hasičský sbor Děčín a Rádio Děčín. Bylo vyměněno 43 sloupů za nové a zavěšeno 1,3km silového kabelu. Rozhledna byla slavnostně rozsvícena.
V únoru roku 1998 oslavilo Rádio Děčín na Sněžníku 6.narozeniny v prostoru bývalé turistické chaty. Oslavu vysílalo přímým přenosem. Bylo to takové neformální setkání s posluchači. Vystoupila tam řada zpěváků. Byly tam postaveny stany s občerstvením, prodával se guláš grog a pivo za lidovou cenu, čaj byl zdarma. Proběhla řada soutěží s dětmi ve stavění sněhuláků a házení sněhovou koulí. Děti se svezli na sněžném skůtru Vystoupila i skupina historického šermu z Děčína. Vstup na rozhlednu byl zdarma. Přestože byla teplota -15 stupňů celsia akce se v průběhu dne zúčastnilo na 2000 lidí. Každý účastník dostal od Rádia Děčín pamětní list.

V červnu roku 1998 v rámci oslav 650 let Města Jílové zorganizovalo Rádio Děčín spolu s vedením Města Jílové na Sněžníku Country odpoledne. Představila se tam řada skupin z regionu a také populární zpěváci, jako Denisa Marková a známá dívčí skupina Schovanky. I této akce se zúčastnilo na 2000 posluchačů příznivců country hudby.Teplota na Sněžníku byla 32 stupňů celsia.

Děčínský sněžník : GPS N 50°47'40.80" E 14°06'42.90"
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one